Amphenol Industrial SP00A-14-19S
SP00A-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
SP00A-14-19S
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00A-14-19S.pdf
Availability of SP00A-14-19S
QUANTITY
SP00A-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00A-14-19S
Internal Part NumberEIS-SP00A-14-19S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00A-14-19S
Related LinksSP00A-, SP00A-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00A-14-19S Details Description
Related parts for SP00A-14-19S
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 9 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
MINI GROUND TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 0804 datasheet.pdf