Amphenol Industrial SP00A-24-61S(301)
SP00A-24-61S(301) picture photo
Mfg. Part Number
SP00A-24-61S(301)
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00A-24-61S(301).pdf
Availability of SP00A-24-61S(301)
QUANTITY
SP00A-24-61S(301) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00A-24-61S(301)
Internal Part NumberEIS-SP00A-24-61S(301)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00A-24-61S(301)
Related LinksSP00A-24, SP00A-24-61S(301) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00A-24-61S(301) Details Description
Related parts for SP00A-24-61S(301)
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
COVER ASSMBLY FOR DIN CONN datasheet.pdf
CAP MICA 5000PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR NVRAM 3V 28SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 4.70 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf