Amphenol Industrial SP00CE-24-61S
SP00CE-24-61S picture photo
Mfg. Part Number
SP00CE-24-61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00CE-24-61S.pdf
Availability of SP00CE-24-61S
QUANTITY
SP00CE-24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00CE-24-61S
Internal Part NumberEIS-SP00CE-24-61S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00CE-24-61S
Related LinksSP00CE, SP00CE-24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00CE-24-61S Details Description
Related parts for SP00CE-24-61S
PTC RESETTABLE 950MA 12V RAD datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CYLINDER/ CONNECTOR SHUTTLE datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FINISHED LINK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
JT 85C 85#22 PIN PLUG datasheet.pdf
22000UF 6,3V 18X40 datasheet.pdf