Amphenol Industrial SP00E-14-12S
SP00E-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
SP00E-14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00E-14-12S.pdf
Availability of SP00E-14-12S
QUANTITY
SP00E-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00E-14-12S
Internal Part NumberEIS-SP00E-14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00E-14-12S
Related LinksSP00E-, SP00E-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00E-14-12S Details Description
Related parts for SP00E-14-12S
CONN HEADER VERT .100 8 POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CBL 21POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
CONN POWER 2POS 7.92 PITCH W/B datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf