Amphenol Industrial SP00E-20-41P(SR)
SP00E-20-41P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP00E-20-41P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00E-20-41P(SR).pdf
Availability of SP00E-20-41P(SR)
QUANTITY
SP00E-20-41P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00E-20-41P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP00E-20-41P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00E-20-41P(SR)
Related LinksSP00E-20, SP00E-20-41P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00E-20-41P(SR) Details Description
Related parts for SP00E-20-41P(SR)
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2A HS 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 8X datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX M12 3W 2MM NO PNP datasheet.pdf