Amphenol Industrial SP00P-12-10P(375)
SP00P-12-10P(375) picture photo
Mfg. Part Number
SP00P-12-10P(375)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00P-12-10P(375).pdf
Availability of SP00P-12-10P(375)
QUANTITY
SP00P-12-10P(375) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00P-12-10P(375)
Internal Part NumberEIS-SP00P-12-10P(375)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00P-12-10P(375)
Related LinksSP00P-12, SP00P-12-10P(375) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00P-12-10P(375) Details Description
Related parts for SP00P-12-10P(375)
CONN PLUG CABLE MOUNT 16 POS datasheet.pdf
LED VCSEL FLAT LENS 850NM T-1 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 66KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 5PIN BLK/SILVER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf