Amphenol Industrial SP00P-14-15P(375)
SP00P-14-15P(375) picture photo
Mfg. Part Number
SP00P-14-15P(375)
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00P-14-15P(375).pdf
Availability of SP00P-14-15P(375)
QUANTITY
SP00P-14-15P(375) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00P-14-15P(375)
Internal Part NumberEIS-SP00P-14-15P(375)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00P-14-15P(375)
Related LinksSP00P-14, SP00P-14-15P(375) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00P-14-15P(375) Details Description
Related parts for SP00P-14-15P(375)
MINIGATOR/BNC MALE RG58C/U 24" datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 350MW SOD123 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC SWITCH CMOS 16DIP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf