Amphenol Industrial SP00SE-12-10P
SP00SE-12-10P picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-12-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00SE-12-10P.pdf
Availability of SP00SE-12-10P
QUANTITY
SP00SE-12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-12-10P
Internal Part NumberEIS-SP00SE-12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-12-10P
Related LinksSP00SE, SP00SE-12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-12-10P Details Description
Related parts for SP00SE-12-10P
RES SMD 820K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
DEV KIT OPEN COMM GATEWAYS datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf