Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB13-GS18
TZMB13-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB13-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB13-GS18.pdf
Availability of TZMB13-GS18
QUANTITY
TZMB13-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB13-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB13-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)26 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB13-GS18
Related LinksTZMB1, TZMB13-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB13-GS18 Details Description
Related parts for TZMB13-GS18
IGBT 1200V 50A 200W TO247 datasheet.pdf
IC MULTIPLIER/DIVIDER 14CDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 8W MONO 32TQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 8MM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf