Amphenol Industrial SP00SE-16-26P(003)
SP00SE-16-26P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-16-26P(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00SE-16-26P(003).pdf
Availability of SP00SE-16-26P(003)
QUANTITY
SP00SE-16-26P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-16-26P(003)
Internal Part NumberEIS-SP00SE-16-26P(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-16-26P(003)
Related LinksSP00SE-16, SP00SE-16-26P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-16-26P(003) Details Description
Related parts for SP00SE-16-26P(003)
IC DELAY LINE 30NS 8SOIC datasheet.pdf
SENS 300PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN DUST COVER 28POS MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 14POS R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf