Amphenol Industrial SP00SE-16-26P(301)
SP00SE-16-26P(301) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-16-26P(301)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00SE-16-26P(301).pdf
Availability of SP00SE-16-26P(301)
QUANTITY
SP00SE-16-26P(301) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-16-26P(301)
Internal Part NumberEIS-SP00SE-16-26P(301)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-16-26P(301)
Related LinksSP00SE-16, SP00SE-16-26P(301) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-16-26P(301) Details Description
Related parts for SP00SE-16-26P(301)
TERM BLOCK PCB 18POS 3.5MM GREEN datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS FEMALE DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 52POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 12POS datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE HOUSING 2POS GRAY datasheet.pdf