Amphenol Industrial SP00SE-24-61P(SR)
SP00SE-24-61P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-24-61P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00SE-24-61P(SR).pdf
Availability of SP00SE-24-61P(SR)
QUANTITY
SP00SE-24-61P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-24-61P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP00SE-24-61P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-24-61P(SR)
Related LinksSP00SE-2, SP00SE-24-61P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-24-61P(SR) Details Description
Related parts for SP00SE-24-61P(SR)
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf