Amphenol Industrial SP01A-12-8P(SR)
SP01A-12-8P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP01A-12-8P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP01A-12-8P(SR).pdf
Availability of SP01A-12-8P(SR)
QUANTITY
SP01A-12-8P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP01A-12-8P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP01A-12-8P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP01A-12-8P(SR)
Related LinksSP01A-1, SP01A-12-8P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP01A-12-8P(SR) Details Description
Related parts for SP01A-12-8P(SR)
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR 40A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL datasheet.pdf