Amphenol Industrial SP02A-12-10S
SP02A-12-10S picture photo
Mfg. Part Number
SP02A-12-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SP02A-12-10S.pdf
Availability of SP02A-12-10S
QUANTITY
SP02A-12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02A-12-10S
Internal Part NumberEIS-SP02A-12-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02A-12-10S
Related LinksSP02A-, SP02A-12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02A-12-10S Details Description
Related parts for SP02A-12-10S
BUZZER MAGNETIC 3V 9MM CUSTOM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7147ACPZ datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC DDS 16MHZ LP 20LFCSP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 2A TSOP-6 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
4700UF 25V 18X35.5 105C RAD datasheet.pdf