Amphenol Industrial SP02CE-18-32P(003)
SP02CE-18-32P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02CE-18-32P(003)
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02CE-18-32P(003).pdf
Availability of SP02CE-18-32P(003)
QUANTITY
SP02CE-18-32P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02CE-18-32P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02CE-18-32P(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02CE-18-32P(003)
Related LinksSP02CE-18, SP02CE-18-32P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02CE-18-32P(003) Details Description
Related parts for SP02CE-18-32P(003)
CONN TERM BLOCK 2.54MM 7POS PCB datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
SURFACE BELT 4X132" S SFN datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 82MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
128M SDR SDRAM X32 166MHZ datasheet.pdf