Amphenol Industrial SP02E-14-18P(003)
SP02E-14-18P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02E-14-18P(003)
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02E-14-18P(003).pdf
Availability of SP02E-14-18P(003)
QUANTITY
SP02E-14-18P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02E-14-18P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02E-14-18P(003)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02E-14-18P(003)
Related LinksSP02E-14, SP02E-14-18P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02E-14-18P(003) Details Description
Related parts for SP02E-14-18P(003)
FIXED IND 27MH 16MA 308 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf