Amphenol Industrial SP02E-16-26SW
SP02E-16-26SW picture photo
Mfg. Part Number
SP02E-16-26SW
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SP02E-16-26SW.pdf
Availability of SP02E-16-26SW
QUANTITY
SP02E-16-26SW Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02E-16-26SW
Internal Part NumberEIS-SP02E-16-26SW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02E-16-26SW
Related LinksSP02E-, SP02E-16-26SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02E-16-26SW Details Description
Related parts for SP02E-16-26SW
IC PWR AMP RF LDMOS TO272-14 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 3MM 3POS MICRO M-N-L datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC DO204AC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 1MM datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf