Amphenol Industrial SP02E-18-30P(003)
SP02E-18-30P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02E-18-30P(003)
Brief Description
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02E-18-30P(003).pdf
Availability of SP02E-18-30P(003)
QUANTITY
SP02E-18-30P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02E-18-30P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02E-18-30P(003)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02E-18-30P(003)
Related LinksSP02E-18, SP02E-18-30P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02E-18-30P(003) Details Description
Related parts for SP02E-18-30P(003)
RES SMD 11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SWITCHING 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 9.216K OHM 1/2W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf