Amphenol Industrial SP02SE-14-12P(003)
SP02SE-14-12P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02SE-14-12P(003)
Brief Description
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02SE-14-12P(003).pdf
Availability of SP02SE-14-12P(003)
QUANTITY
SP02SE-14-12P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02SE-14-12P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02SE-14-12P(003)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02SE-14-12P(003)
Related LinksSP02SE-14, SP02SE-14-12P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02SE-14-12P(003) Details Description
Related parts for SP02SE-14-12P(003)
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 42.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 800MM 1MM G datasheet.pdf
RIBBON HOLDER FOR TTM430 PRINTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 100W datasheet.pdf