Amphenol Industrial SP02SE-18-30P(003)
SP02SE-18-30P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02SE-18-30P(003)
Brief Description
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02SE-18-30P(003).pdf
Availability of SP02SE-18-30P(003)
QUANTITY
SP02SE-18-30P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02SE-18-30P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02SE-18-30P(003)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02SE-18-30P(003)
Related LinksSP02SE-18, SP02SE-18-30P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02SE-18-30P(003) Details Description
Related parts for SP02SE-18-30P(003)
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M18 7MM DC2W-NO SHIELD datasheet.pdf
POWER OVER ETHERNET MODULE datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 400A 3TOWER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf