Amphenol Industrial SP02SE-24-61P
SP02SE-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
SP02SE-24-61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02SE-24-61P.pdf
Availability of SP02SE-24-61P
QUANTITY
SP02SE-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02SE-24-61P
Internal Part NumberEIS-SP02SE-24-61P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02SE-24-61P
Related LinksSP02SE, SP02SE-24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02SE-24-61P Details Description
Related parts for SP02SE-24-61P
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIG DO DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 RLAD70500837 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ATTENUATOR 6 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 160MA SOT-523 datasheet.pdf