Amphenol Industrial SP06A-20-26P(SR)
SP06A-20-26P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-20-26P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06A-20-26P(SR).pdf
Availability of SP06A-20-26P(SR)
QUANTITY
SP06A-20-26P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-20-26P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06A-20-26P(SR)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert20-26
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-20-26P(SR)
Related LinksSP06A-20, SP06A-20-26P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-20-26P(SR) Details Description
Related parts for SP06A-20-26P(SR)
FIXED IND 33NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 6POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 6A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL W/POUCH 5PC datasheet.pdf
CABLE MOUNT ADH datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
Z-PACK 2MM HM TYPE A/B 125P datasheet.pdf