Amphenol Industrial SP06A-22-55S(SR)
SP06A-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-22-55S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP06A-22-55S(SR).pdf
Availability of SP06A-22-55S(SR)
QUANTITY
SP06A-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06A-22-55S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-22-55S(SR)
Related LinksSP06A-22, SP06A-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-22-55S(SR) Details Description
Related parts for SP06A-22-55S(SR)
RES SMD 2.43M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf