Amphenol Industrial SP06CE-14-18P(SR)
SP06CE-14-18P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06CE-14-18P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06CE-14-18P(SR).pdf
Availability of SP06CE-14-18P(SR)
QUANTITY
SP06CE-14-18P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06CE-14-18P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06CE-14-18P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06CE-14-18P(SR)
Related LinksSP06CE-1, SP06CE-14-18P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06CE-14-18P(SR) Details Description
Related parts for SP06CE-14-18P(SR)
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
XFRMR GATE DRIVE 840UH 1:1:1 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf