Amphenol Industrial SP06E-14-15P(SR)
SP06E-14-15P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-14-15P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-14-15P(SR).pdf
Availability of SP06E-14-15P(SR)
QUANTITY
SP06E-14-15P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-14-15P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-14-15P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-14-15P(SR)
Related LinksSP06E-14, SP06E-14-15P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-14-15P(SR) Details Description
Related parts for SP06E-14-15P(SR)
MODULE POWER ENTRY SNAP IN SW 6A datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
3CKT 1.5MM WIRE TRAP ASY datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR DP 103 1320/0.25% datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf