Amphenol Industrial SP06E-14-18P(SR)
SP06E-14-18P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-14-18P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-14-18P(SR).pdf
Availability of SP06E-14-18P(SR)
QUANTITY
SP06E-14-18P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-14-18P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-14-18P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-14-18P(SR)
Related LinksSP06E-14, SP06E-14-18P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-14-18P(SR) Details Description
Related parts for SP06E-14-18P(SR)
LENS 3.6" W/ 3.268X.732" WINDOW datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
FOPC,BOA,5.5DB,SC/UPC,SM,BP datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 8V 240W datasheet.pdf
RES 274K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf