Nichicon UWS1C101MCL1GS
UWS1C101MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWS1C101MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWS1C101MCL1GS.pdf
Availability of UWS1C101MCL1GS
QUANTITY
UWS1C101MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWS1C101MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWS1C101MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current125mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWS1C101MCL1GS
Related LinksUWS1C10, UWS1C101MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWS1C101MCL1GS Details Description
Related parts for UWS1C101MCL1GS
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 250A ENCASED datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 38.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 250V DO-9 datasheet.pdf
3SIDED SPECIAL TRIM KIT FOR 24X2 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR PRES 507.6PSI SEALED GAUG datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf