Amphenol Industrial SP06E-14-19P(SR)
SP06E-14-19P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-14-19P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-14-19P(SR).pdf
Availability of SP06E-14-19P(SR)
QUANTITY
SP06E-14-19P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-14-19P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-14-19P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-14-19P(SR)
Related LinksSP06E-14, SP06E-14-19P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-14-19P(SR) Details Description
Related parts for SP06E-14-19P(SR)
IC LATCH 16BIT DTYPE 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.8A 21 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 30.72MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 50POS GOLD datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 99MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf