Amphenol Industrial SP06E-20-39P(SR)
SP06E-20-39P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-20-39P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-20-39P(SR).pdf
Availability of SP06E-20-39P(SR)
QUANTITY
SP06E-20-39P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-20-39P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-20-39P(SR)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-20-39P(SR)
Related LinksSP06E-20, SP06E-20-39P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-20-39P(SR) Details Description
Related parts for SP06E-20-39P(SR)
JUMPER-H1506TR/A3049L/H1506TR 6" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 42POS 5.08MM datasheet.pdf
AMPTRAC UPGRADE KIT FOR AMPTRA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
STD 5MM PW NPN 1M ROBOTIC datasheet.pdf