Amphenol Industrial SP06E-24-61P(SR)
SP06E-24-61P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-24-61P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-24-61P(SR).pdf
Availability of SP06E-24-61P(SR)
QUANTITY
SP06E-24-61P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-24-61P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-24-61P(SR)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-24-61P(SR)
Related LinksSP06E-24, SP06E-24-61P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-24-61P(SR) Details Description
Related parts for SP06E-24-61P(SR)
RES SMD 412 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 20 CONTAC datasheet.pdf
RES 180 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf