Amphenol Industrial SP06SE-24-61S(SR)
SP06SE-24-61S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06SE-24-61S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP06SE-24-61S(SR).pdf
Availability of SP06SE-24-61S(SR)
QUANTITY
SP06SE-24-61S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06SE-24-61S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06SE-24-61S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06SE-24-61S(SR)
Related LinksSP06SE-2, SP06SE-24-61S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06SE-24-61S(SR) Details Description
Related parts for SP06SE-24-61S(SR)
MOSFET N-CH 120V 32A I2PAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AA datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 1.7-2.5GHZ datasheet.pdf
SC 3.81/17/180G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 10W DO213AA datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf