Amphenol Industrial SP07E-20-39S
SP07E-20-39S picture photo
Mfg. Part Number
SP07E-20-39S
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
SP07E-20-39S.pdf
Availability of SP07E-20-39S
QUANTITY
SP07E-20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP07E-20-39S
Internal Part NumberEIS-SP07E-20-39S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP07E-20-39S
Related LinksSP07E-, SP07E-20-39S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP07E-20-39S Details Description
Related parts for SP07E-20-39S
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 2POS datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 210MA 5W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf