Amphenol Industrial SP07SE-22-55S(SR)
SP07SE-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP07SE-22-55S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
SP07SE-22-55S(SR).pdf
Availability of SP07SE-22-55S(SR)
QUANTITY
SP07SE-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP07SE-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP07SE-22-55S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP07SE-22-55S(SR)
Related LinksSP07SE-2, SP07SE-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP07SE-22-55S(SR) Details Description
Related parts for SP07SE-22-55S(SR)
CABLE D-SUB-HFU15H/AE15G/HFU15H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 128QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.95A 66 MOHM datasheet.pdf