Amphenol Industrial SP08E-20-16S
SP08E-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
SP08E-20-16S
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
SP08E-20-16S.pdf
Availability of SP08E-20-16S
QUANTITY
SP08E-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP08E-20-16S
Internal Part NumberEIS-SP08E-20-16S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP08E-20-16S
Related LinksSP08E-, SP08E-20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP08E-20-16S Details Description
Related parts for SP08E-20-16S
DIODE ZENER 10V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 622 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
3M 4905 VHB 1.5" SQ - 100/PACK datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf