Bergquist SP1000-0.009-AC-43
SP1000-0.009-AC-43 picture photo
Mfg. Part Number
SP1000-0.009-AC-43
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
1009AC-43 SIL PAD 1000
Datasheet Download
SP1000-0.009-AC-43.pdf
Availability of SP1000-0.009-AC-43
QUANTITY
SP1000-0.009-AC-43 Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1000-0.009-AC-43
Internal Part NumberEIS-SP1000-0.009-AC-43
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesSil-Pad® 1000
UsageTO-220
ShapeRectangle
Outline19.05mm x 12.70mm
Thickness0.009" (0.229mm)
MaterialSilicone Rubber
AdhesiveAdhesive - One Side
Backing, CarrierFiberglass
ColorPink
Thermal Resistivity0.35°C/W
Thermal Conductivity1.2 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1000-0.009-AC-43
Related LinksSP1000-0., SP1000-0.009-AC-43 Datasheet, Bergquist Distributor
SP1000-0.009-AC-43 Details Description
Related parts for SP1000-0.009-AC-43
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 3/16" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
FUSE 20A 600V HS FERRULE datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 2A datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-36V 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf