API Delevan SP1008R-123H
SP1008R-123H picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-123H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 253MA 1.87 OHM
Datasheet Download
SP1008R-123H.pdf
Availability of SP1008R-123H
QUANTITY
SP1008R-123H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-123H
Internal Part NumberEIS-SP1008R-123H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±3%
Current Rating246mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.87 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-123H
Related LinksSP1008, SP1008R-123H Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-123H Details Description
Related parts for SP1008R-123H
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 5A 8SO datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 800V 16A TO220FP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN 8CONT SOCKET datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf