API Delevan SP1008R-153G
SP1008R-153G picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-153G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 239MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
SP1008R-153G.pdf
Availability of SP1008R-153G
QUANTITY
SP1008R-153G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-153G
Internal Part NumberEIS-SP1008R-153G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±2%
Current Rating232mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-153G
Related LinksSP1008, SP1008R-153G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-153G Details Description
Related parts for SP1008R-153G
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 10K 64TP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
NETWORKING HARDWARE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf