API Delevan SP1008R-561J
SP1008R-561J picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-561J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 917MA 147 MOHM
Datasheet Download
SP1008R-561J.pdf
Availability of SP1008R-561J
QUANTITY
SP1008R-561J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-561J
Internal Part NumberEIS-SP1008R-561J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating878mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)147 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-561J
Related LinksSP1008, SP1008R-561J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-561J Details Description
Related parts for SP1008R-561J
AC/DC CONVERTER 15V 45W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf