TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-15SD-LC
DTS20W15-15SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-15SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT
Datasheet Download
DTS20W15-15SD-LC.pdf
Availability of DTS20W15-15SD-LC
QUANTITY
DTS20W15-15SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-15SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-15SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-15SD-LC
Related LinksDTS20W15, DTS20W15-15SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-15SD-LC Details Description
Related parts for DTS20W15-15SD-LC
MOSFET N-CH 900V 6A TO-220 datasheet.pdf
DSUB POWER CONTACT datasheet.pdf
CONN DIN Q/3 FEMALE 20CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
0.050" PCI P/F CONNECTOR datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 3K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST/CMOS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf