API Delevan SP1008R-561J
SP1008R-561J picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-561J
Brief Description
FIXED IND 560NH 917MA 147 MOHM
Datasheet Download
SP1008R-561J.pdf
Availability of SP1008R-561J
QUANTITY
SP1008R-561J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-561J
Internal Part NumberEIS-SP1008R-561J
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating878mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)147 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-561J
Related LinksSP1008, SP1008R-561J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-561J Details Description
Related parts for SP1008R-561J
18MH V SERIES LINE FILTER datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.55A 160 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IGBT MOD MPD DUAL 900A 1200V datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf