API Delevan SP1008R-563G
SP1008R-563G picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-563G
Brief Description
FIXED IND 56UH 137MA 6.4 OHM SMD
Datasheet Download
SP1008R-563G.pdf
Availability of SP1008R-563G
QUANTITY
SP1008R-563G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-563G
Internal Part NumberEIS-SP1008R-563G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±2%
Current Rating137mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.4 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-563G
Related LinksSP1008, SP1008R-563G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-563G Details Description
Related parts for SP1008R-563G
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
IC DC/DC BUCK CTRLR 1PH 48-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 459K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PETITO USB 8GB MLC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf