API Delevan SP1210R-123H
SP1210R-123H picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-123H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 400MA 1.3 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210R-123H.pdf
Availability of SP1210R-123H
QUANTITY
SP1210R-123H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-123H
Internal Part NumberEIS-SP1210R-123H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±3%
Current Rating400mA
Current - Saturation375mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-123H
Related LinksSP1210, SP1210R-123H Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-123H Details Description
Related parts for SP1210R-123H
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 370MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SECURE VIEWER 2 SESSIONS datasheet.pdf
RES 845 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM SMD datasheet.pdf