API Delevan SP1210R-184J
SP1210R-184J picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-184J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 119MA 14.7 OHM
Datasheet Download
SP1210R-184J.pdf
Availability of SP1210R-184J
QUANTITY
SP1210R-184J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-184J
Internal Part NumberEIS-SP1210R-184J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±5%
Current Rating119mA
Current - Saturation96mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-184J
Related LinksSP1210, SP1210R-184J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-184J Details Description
Related parts for SP1210R-184J
TVS DIODE 170VWM 275VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf