API Delevan SP1210R-272G
SP1210R-272G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-272G
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 826MA 305 MOHM
Datasheet Download
SP1210R-272G.pdf
Availability of SP1210R-272G
QUANTITY
SP1210R-272G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-272G
Internal Part NumberEIS-SP1210R-272G
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±2%
Current Rating826mA
Current - Saturation784mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)305 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-272G
Related LinksSP1210, SP1210R-272G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-272G Details Description
Related parts for SP1210R-272G
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 PVC 1/2" datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 6A STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf