API Delevan SP1210R-393K
SP1210R-393K picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-393K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 212MA 4.6 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210R-393K.pdf
Availability of SP1210R-393K
QUANTITY
SP1210R-393K Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-393K
Internal Part NumberEIS-SP1210R-393K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMolded Shielded Surface Mount Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating212mA
Current - Saturation207mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-393K
Related LinksSP1210, SP1210R-393K Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-393K Details Description
Related parts for SP1210R-393K
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 3/8"X10YDS datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf