API Delevan SP1812-393J
SP1812-393J picture photo
Mfg. Part Number
SP1812-393J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD
Datasheet Download
SP1812-393J.pdf
Availability of SP1812-393J
QUANTITY
SP1812-393J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812-393J
Internal Part NumberEIS-SP1812-393J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±5%
Current Rating354mA
Current - Saturation332mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812-393J
Related LinksSP181, SP1812-393J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812-393J Details Description
Related parts for SP1812-393J
MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 500V 1111 datasheet.pdf