API Delevan SP1812R-272J
SP1812R-272J picture photo
Mfg. Part Number
SP1812R-272J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 1.11A 160 MOHM
Datasheet Download
SP1812R-272J.pdf
Availability of SP1812R-272J
QUANTITY
SP1812R-272J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812R-272J
Internal Part NumberEIS-SP1812R-272J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating1.11A
Current - Saturation1.27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812R-272J
Related LinksSP1812, SP1812R-272J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812R-272J Details Description
Related parts for SP1812R-272J
GROMMET EDGE SOLID PE BLACK datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS STR datasheet.pdf
IC 1.62V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 58POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC AUDIO AMP MONO 1.2W 9UTQFN datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3405AES6 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf