API Delevan SP1812R-272J
SP1812R-272J picture photo
Mfg. Part Number
SP1812R-272J
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 1.11A 160 MOHM
Datasheet Download
SP1812R-272J.pdf
Availability of SP1812R-272J
QUANTITY
SP1812R-272J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812R-272J
Internal Part NumberEIS-SP1812R-272J
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating1.11A
Current - Saturation1.27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812R-272J
Related LinksSP1812, SP1812R-272J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812R-272J Details Description
Related parts for SP1812R-272J
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCT 3ST 20-SOIC datasheet.pdf
IC SWIT HV 7DIP datasheet.pdf
IC ENERGY METER 16K FLASH 68-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 240MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV N750 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 3A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 250KSPS 16DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL datasheet.pdf