API Delevan SP1812R-563J
SP1812R-563J picture photo
Mfg. Part Number
SP1812R-563J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 323MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
SP1812R-563J.pdf
Availability of SP1812R-563J
QUANTITY
SP1812R-563J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812R-563J
Internal Part NumberEIS-SP1812R-563J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating323mA
Current - Saturation275mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812R-563J
Related LinksSP1812, SP1812R-563J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812R-563J Details Description
Related parts for SP1812R-563J
IC REG LDO 4V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO-263 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4600K 4SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf