Panasonic Electric Works SP2-DC110V
SP2-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
SP2-DC110V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 110V
Datasheet Download
SP2-DC110V.pdf
Availability of SP2-DC110V
QUANTITY
SP2-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of SP2-DC110V
Internal Part NumberEIS-SP2-DC110V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSP
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current2.7mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)77 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power300 mW
Coil Resistance40.7 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP2-DC110V
Related LinksSP2-D, SP2-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
SP2-DC110V Details Description
Related parts for SP2-DC110V
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO252 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 5SIP datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DEC/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IMCV-FIBERLINX-II, TX/FX-MM1300- datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf